RSS feed for Daniel

Daniel has logged 366 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Serenity

Serenity

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★½
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★½
Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★
Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
18
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Edit this entry  
17
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Edit this entry  
03
Allied

Allied

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★
Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Prowler

The Prowler

1981
×
★½
Edit this entry  
05
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★½
Edit this entry  
03
Holidays

Holidays

2016
×
★★
Edit this entry  
03
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Edit this entry  
30
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★
Edit this entry  
29
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
½
Read the review Edit this entry