RSS feed for Daniel_Plain666

Daniel_Plain666 has watched 11 films released in the 1920s.

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Circus

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Anemic Cinema

    ★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Nice and Friendly

    ★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½