RSS feed for Daniel_Plain666
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
03
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jesus Is King: A Kanye West Film

Jesus Is King: A Kanye West Film

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Senna

Senna

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry