RSS feed for Daniel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★½
Edit this entry  
04
You Don't Nomi

You Don't Nomi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
To the End

To the End

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
S.O.B.

S.O.B.

1981
×
★★½
Edit this entry  
01
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Atlantiques

Atlantiques

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
The Group

The Group

1966
×
★★½
Edit this entry  
27
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
After Dark, My Sweet

After Dark, My Sweet

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Supergirl

Supergirl

1984
×
★½
Edit this entry  
25
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inside Daisy Clover

Inside Daisy Clover

1965
×
★★★
Edit this entry  
23
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Edit this entry  
21
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★
Edit this entry  
21
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
At Long Last Love

At Long Last Love

1975
×
★★½
Edit this entry  
20
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Only When I Laugh

Only When I Laugh

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
Buffet froid

Buffet froid

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★½
Edit this entry  
14
Coffee with Cinnamon

Coffee with Cinnamon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★
Edit this entry  
13
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★
Edit this entry  
13
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★
Edit this entry  
12
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Edit this entry  
11
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hindenburg

The Hindenburg

1975
×
★★
Edit this entry  
10
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Edit this entry  
08
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★
Edit this entry  
07
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
Mumsy, Nanny, Sonny & Girly

Mumsy, Nanny, Sonny & Girly

1970
×
★★½
Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1956
×
★★½
Edit this entry