Sort by

Daniel has logged 280 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Like Water for Chocolate

Like Water for Chocolate

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mrs. Hyde

Mrs. Hyde

2017
×
★½
Edit this entry  
15
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Gentle Creature

A Gentle Creature

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Day After

The Day After

2017
×
★★★
Edit this entry