Daniel has logged 309 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Destroyer

Destroyer

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry