Callie has logged 138 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
15
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Edit this entry  
31
Christine

Christine

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★½
Edit this entry  
12
The Invitation

The Invitation

2015
×
★½
Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

1950
×
★★½
Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Edit this entry  
28
Prime

Prime

2005
×
★½
Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Endless Love

Endless Love

2014
×
★★
Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Love by Chance

Love by Chance

2016
×
½
Edit this entry  
19
Spy Game

Spy Game

2001
×
★½
Edit this entry  
19
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Summer Love

Summer Love

2016
×
Edit this entry  
17
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
15
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Edit this entry  
04
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★
Edit this entry  
03
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas On My Mind

Christmas On My Mind

2019
×
Edit this entry  
21
Chronically Metropolitan

Chronically Metropolitan

2016
×
Edit this entry  
20
Duplicity

Duplicity

2009
×
★½
Edit this entry  
18
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Did You Hear About the Morgans?

Did You Hear About the Morgans?

2009
×
★½
Edit this entry  
14
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★½
Edit this entry  
14
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry