Sort by

Daniel has logged 163 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Project Power

Project Power

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman and Harley Quinn

Batman and Harley Quinn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry