Sort by

Daniel Johnson has logged 638 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cops and Robbers

Cops and Robbers

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rango

Rango

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★½
Edit this entry  
22
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★½
Edit this entry  
21
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Andy Griffith Christmas Show

The Andy Griffith Christmas Show

1960
×
Edit this entry