Sort by

Daniella has logged 44 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Funhouse Massacre

The Funhouse Massacre

2015
×
Edit this entry  
25
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The United Way

The United Way

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Creature Below

The Creature Below

2016
×
½
Edit this entry  
20
Jurassic Shark

Jurassic Shark

2012
×
½
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stake Land

Stake Land

2010
×
★★
Edit this entry  
10
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Beach

The Beach

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Bliss

Bliss

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Edit this entry