Sort by

danielle has logged 104 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1900
×
Edit this entry  
29
Solar Eclipse

Solar Eclipse

1900
×
Edit this entry  
29
Panorama of Eiffel Tower

Panorama of Eiffel Tower

1900
×
Edit this entry  
29
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Edit this entry  
28
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
28
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
Edit this entry  
28
L'Homme Machine

L'Homme Machine

1885
×
Edit this entry  
25
Light Years

Light Years

2021
×
Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Louise

Louise

2021
×
Edit this entry  
03
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
10
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mirrored Mind

Mirrored Mind

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Blood

Tokyo Blood

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
April Story

April Story

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
Edit this entry  
20
The Follow

The Follow

2001
×
Edit this entry  
18
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seances

Seances

2016
×
Edit this entry  
11
Ghost

Ghost

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thunder

Thunder

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Souvenir

Souvenir

2018
×
★★★★
Edit this entry