Daniel has logged 20 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Liberator

The Liberator

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry