Sort by

Daniel has logged 259 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Araya

Araya

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carne

Carne

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry