Daniel has logged 235 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
La Notte

La Notte

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rapture

Rapture

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Piper

Piper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Belle Époque

Belle Époque

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
3 Women

3 Women

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nashville

Nashville

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Silence

The Silence

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry