Daniel has logged 44 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence

The Silence

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
Read the review Edit this entry  
25
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sin City

Sin City

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Body

The Body

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Exotica

Exotica

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry