RSS feed for Daniel
  • The Hunt

    ★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★

  • Goldman v Silverman

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • The Lumineers: III

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The King

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • The Fanatic

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Waves

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★½

  • The Lion King

    ★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Child's Play

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Brightburn

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Guava Island

    ★★★★

  • Pet Sematary

    ★★★

  • Love, Death & Robots: The Dump

  • Love, Death & Robots: Alternate Histories

  • Love, Death & Robots: Good Hunting

  • Love, Death & Robots: Sucker of Souls

  • Love, Death & Robots: Suits

  • Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

  • Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

  • Love, Death & Robots: The Witness

  • Five Feet Apart

    ★★

  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

  • Love, Death & Robots: Three Robots

  • Us

    ★★★½

  • Good Boys

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody: Recreating Live Aid

  • Brain Wave

  • Fighting with My Family

    ★★★

  • Luce

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★★

  • Polaroid

  • Glass

    ★★½