RSS feed for DanielQuinn

DanielQuinn has logged 382 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Ismael's Ghosts

Ismael's Ghosts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★
Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Edit this entry  
06
Quién te cantará

Quién te cantará

2018
×
★★
Edit this entry  
01
So Long at the Fair

So Long at the Fair

1950
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dreaming Under Capitalism

Dreaming Under Capitalism

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dishonored Lady

Dishonored Lady

1947
×
★★★
Edit this entry  
28
The Flower

The Flower

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Last Flight

The Last Flight

1931
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Something Between Us

Something Between Us

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Glistening Thrills

Glistening Thrills

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
New Fancy Foils

New Fancy Foils

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Point de Gaze

Point de Gaze

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Torment

Torment

1944
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Girls

Girls

×
★★★½
Edit this entry  
04
Fountain

Fountain

×
★★★½
Edit this entry  
04
Bulrushes

Bulrushes

×
★★★½
Edit this entry  
02
Warm Current

Warm Current

1957
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lost People

The Lost People

1949
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★½
Edit this entry  
01
Our Town

Our Town

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
Portrait from Life

Portrait from Life

1948
×
★★★
Edit this entry  
28
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1956
×
★★★½
Edit this entry  
27
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
La secta de los misteriosos

La secta de los misteriosos

1917
×
★★★
Edit this entry  
25
Cinematic Correspondences: Jaime Rosales - Wang Bing

Cinematic Correspondences: Jaime Rosales - Wang Bing

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
A Letter to Elia

A Letter to Elia

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Petra

Petra

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Between Two Waters

Between Two Waters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Carmen and Lola

Carmen and Lola

2018
×
Edit this entry  
19
The Angel

The Angel

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Daybreak

Daybreak

1948
×
★★★
Edit this entry  
15
Father and Sons

Father and Sons

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Traces

Traces

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
The Years Between

The Years Between

1946
×
★★★★
Edit this entry  
14
Holiday Camp

Holiday Camp

1947
×
★★½
Edit this entry  
13
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
Evidentiary Bodies

Evidentiary Bodies

2018
×
Edit this entry  
13
A Horse Is Not a Metaphor

A Horse Is Not a Metaphor

2009
×
½
Edit this entry  
13
Double Strength

Double Strength

1978
×
★★★
Edit this entry  
13
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ta'ang

Ta'ang

2016
×
★★★½
Edit this entry