Sort by

Daniel has logged 159 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Making of 'Jurassic Park'

The Making of 'Jurassic Park'

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
Unlocking Sherlock

Unlocking Sherlock

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Feast

Feast

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Feast

Feast

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mighty Times: The Children's March

Mighty Times: The Children's March

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★½
Edit this entry  
10
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry