Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Morbius

Morbius

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Crush

The Crush

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry