• Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

    Not a single moment will go by
    without every other universe
    screaming for your attention

    Yes, the film directly explores the theory of multiverses, a theme that has been constantly discussed and brought up in a contemporary popular culture that is emerging in this sense. What is surprising, however, is that the film produced by A24 is the most accurate in delving into the already exhaustive and debated theory of the metaverse. The plot already puts the viewer into an…

  • The Northman

    The Northman

    ★★★

    Kindness for your kin, or hate for your enemies 

    Good to see how Eggers is becoming a director who increasingly knows how to make good use of his enormous ambition. In his third film, probably the most direct in terms of dialogue and script progression, where the plot moves to a place known to most of the public, precisely because it is the tale that gave rise to Hamlet, Shakespeare's eternal classic, which remains The highlight is the setting and…

  • 8 Mile

    8 Mile

    ★★★

    Snap back to reality, Oh there goes gravity
    Oh, there goes Rabbit,


                                  🐰 🎤 

    The film works well as a drama, even though it's clear, from the very beginning, that it is, in fact, a homage, following the classic linear line of the "mud to success" journey. The direction doesn't try to sanitize Eminem's story of struggle and suffering. He takes a beating, is betrayed, runs…

  • Decalogue X

    Decalogue X

    ★★★★

    We have a greed, with which we have agreed
    And you think you have to want more than you need
    Until you have it all you won't be free

    How good it is to be able to finish this masterpiece realized in 10 chapters, made by one of the greatest directors of all time, in a movie theater. It was the grand finale I've been waiting for since I started this epic journey.

    That said, Kieślowski takes all the obscurantism,…

  • Decalogue IX

    Decalogue IX

    ★★★★

    Love is in one's heart not between one's legs

    Kieślowski does the ninth commandment in an unexpected way. Betrayal is not demonstrated with tons of lust scenes, marital conflicts or scenes of violence. What the director wants to explore is how the obsession and the mind of the betrayed husband is broken after the discovery of infidelity. The feeling that he's being tricked or cheated is slowly eating away at Roman's guts. 

    Betrayal throws the protagonist into the wall. The…

  • Decalogue VIII

    Decalogue VIII

    ★★★½

    And I would have stayed up with you all night
    Had I known how to save a life

    Kieślowski puts the ethical and moral dilemmas tormenting the main character's life as a veritable hell that opens up more and more on the ground where she steps. Even the funereal and terrifying soundtrack of the episode makes it clear that the choices made by the teacher are a real nightmare that takes over her life.

    There is enormous tension in the…

  • Decalogue VII

    Decalogue VII

    ★★★½

    Can you steal something that belongs to you? 

    Again Kieślowski makes an episode in which he does not want to raise the question of what is right or wrong for the viewer, but about the choices and paths taken when emotions and complications arising from human relationships happen.

    The theme of motherhood, explored here, lies in the troubled relationship of a mother who does not have the ability to raise her own daughter. The shrill cry of a small child…

  • The Departed

    The Departed

    ★★★★

    I'm a sailor peg
    And I lost my leg

    Heaven holds the faithful departed

    Scorsese makes a mob movie in which he explores less the political and institutional side of organized crime and focuses on the persecution, murder, torture and especially the paranoia of its protagonists. At this point, it is interesting to note how DiCaprio and Damon have practically uniform behaviors, despite being in different situations. The fear of acting as undercover agents slowly undermines the minds of each…

  • Parallel Mothers

    Parallel Mothers

    ★★★

    The wombs of war

    The film lives up to Almodóvar's cinematography. There is a mixture of romance and melodrama with the political tone inserted in the plot, but this time the suspense goes around the characters in a way that seems to be a great mystery or conspiracy to be revealed.

    The intimate story of the connection between two women connects with the always complicated history of Spain, with an analogy that there is a perennial relationship between generations that…

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★★★

    Mother, you had me but I never had you

    The Piano teacher is Haneke in his rawness spirit. The main character, played brilliantly by Isabelle Huppert, embarks on a universe of false chastity and self-mutilation of a psyche tormented by repressed desires. Cold in her social relationships, her mother's presence works as a mask for her behavior. Maternal repression goes, without blinking, taking on Freudian tones. The whole misce en scene of the film, with the portrayal of the classical…

  • X

    X

    ★★★½

    But Flesh And Blood need Flesh And Blood
    And you're the one I need

    West inserts, within the direction of his film, a metalanguage that works very well with the idea behind what the plot wants to show. There is a subtext within the images of horror and violence that demonstrate what two cinematographic genres, like it or not, have always had in common: Both pornography, with its boom in the early 1980s, (as X alludes), as well as terror,…

  • Morbius

    Morbius

    Spineless "vampires"

    The worst thing about the film is the inability of the direction and the script to bring a personality of its own to the main character. The lack of identity contaminates the entire plot, with the story surfing on references that don't add anything, quite the opposite. A mix of a fake proto-Batman, with a worse Venom along with the use of dracula mythology that makes the nosferatu turn in his own grave. Not to mention the attempt…