Sort by

Daniel has logged 224 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Louis & Luca: The Big Cheese Race

Louis & Luca: The Big Cheese Race

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen

Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Louis & Luca and the Snow Machine

Louis & Luca and the Snow Machine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Free Solo

Free Solo

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination

Final Destination

2000
×
Read the review Edit this entry  
21
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Equals

Equals

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Eli

Eli

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Repo Man

Repo Man

1984
×
Read the review Edit this entry  
29
Margaret

Margaret

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
22
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry