Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
More So-called Caryatids

More So-called Caryatids

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The So-Called Caryatids

The So-Called Caryatids

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gates

The Gates

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Running Fence

Running Fence

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Christo's Valley Curtain

Christo's Valley Curtain

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cab Calloway's Hi-De-Ho

Cab Calloway's Hi-De-Ho

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hoagy Carmichael

Hoagy Carmichael

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
I Surrender Dear

I Surrender Dear

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Four Women

Four Women

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sing, Bing, Sing

Sing, Bing, Sing

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
St. Louis Blues

St. Louis Blues

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blondie Johnson

Blondie Johnson

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Union Depot

Union Depot

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Soul Power

Soul Power

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Return of the War Room

The Return of the War Room

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The War Room

The War Room

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry