Sort by

Arik has logged 122 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trances

Trances

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Emperor Jones

The Emperor Jones

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
Head

Head

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Judex

Judex

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Redes

Redes

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lola

Lola

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jubal

Jubal

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry