RSS feed for Arik

Arik has logged 70 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Count of the Old Town

The Count of the Old Town

1935
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Railway Station

Railway Station

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hospital

Hospital

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Factory

Factory

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Musicians

The Musicians

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Morocco

Morocco

1930
×
★★
Edit this entry  
17
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Edit this entry  
12
Celtic Pride

Celtic Pride

1996
×
★★
Edit this entry  
02
Festival

Festival

1967
×
★★★
Edit this entry  
29
Snows of Grenoble

Snows of Grenoble

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
13 Days in France

13 Days in France

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Crazeologie

Crazeologie

1954
×
★★
Edit this entry  
21
Return to Algiers

Return to Algiers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Last Script: Remembering Luis Buñuel

The Last Script: Remembering Luis Buñuel

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The War Room

The War Room

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Age of the Medici

The Age of the Medici

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Above the Rim

Above the Rim

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eddie

Eddie

1996
×
★★
Edit this entry  
11
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Riding Giants

Riding Giants

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Scandalous Adventures of Buraikan

The Scandalous Adventures of Buraikan

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Morning for the Osone Family

Morning for the Osone Family

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sensation of the Century

Sensation of the Century

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry