Highest rated films

  • Star Trek

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★★

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★★★

  • Man on Wire

    ★★★★★

  • Muppets from Space

    ★★★★★

  • Helvetica

    ★★★★★

  • Dig!

    ★★★★★

  • Rivers and Tides

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • The Fifth Element

    ★★★★

  • Apocalypto

    ★★★★

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

    ★★★★

  • Crumb

    ★★★★

  • Sneakers

    ★★★★

  • Cashback

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Walk Hard: The Dewey Cox Story

Jan 11

Last Film

Crumb

Dec 17

Genres, countries & languages

Comedy
11 films
Documentary
10 films
Drama
9 films
Fantasy
8 films
Adventure
8 films
Action
7 films
Music
5 films
Sci Fi
4 films
Family
4 films
Thriller
3 films
USA
21 films
UK
5 films
Germany
2 films
Canada
1 film
France
1 film
Finland
1 film
English
29 films
Italian
3 films
French
3 films
German
2 films
Cantonese
1 film
Swedish
1 film
Chinese
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Almost Heroes
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Frost/Nixon: The Original Watergate Interviews
Average weighted rating:

3.6

Films Arik watched in 2009

  • Crumb
  • Benny & Joon
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Apocalypto
  • Nerdcore Rising
  • Harvard Beats Yale 29-29
  • Man on Wire
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • The Fifth Element
  • Frost/Nixon: The Original Watergate Interviews
  • Helvetica
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Star Trek
  • Dig!
  • Almost Heroes
  • Muppets from Space
  • Superbad
  • Groundhog Day
  • Big Trouble in Little China
  • Batman & Mr. Freeze: SubZero
  • The Batman vs. Dracula
  • Sneakers
  • Cashback
  • Smart People
  • Scratch
  • Rivers and Tides
  • Word Wars
  • James and the Giant Peach
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • Mary and Max
  • The Secret in Their Eyes
  • The White Ribbon
  • Up
  • Mother
  • Coraline
  • A Prophet
  • About Elly

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more