Highest rated films

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Pineapple Express

    ★★★★★

  • Step Brothers

    ★★★★★

  • Police Academy

    ★★★★★

  • The Doom Generation

    ★★★★★

  • Teen Titans: Trouble in Tokyo

    ★★★★★

  • Paper Heart

    ★★★★★

  • Comic Book Confidential

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Serenity

    ★★★★

  • Harlan County U.S.A.

    ★★★★

  • Undercover Brother

    ★★★★

  • The Hebrew Hammer

    ★★★★

  • The Life and Times of Hank Greenberg

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★

  • She's All That

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 25 Films watched
  • 2.1 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

10 Things I Hate About You

Jan 17

Last Film

Police Academy

Dec 5

Genres, countries & languages

Comedy
12 films
Action
9 films
Documentary
7 films
Crime
4 films
Romance
4 films
Drama
4 films
Fantasy
3 films
Thriller
3 films
Adventure
3 films
Sci Fi
2 films
USA
23 films
Canada
2 films
Japan
2 films
France
1 film
UK
1 film
English
24 films
Czech
2 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Japanese
1 film
Korean
1 film
Portuguese
1 film
German
1 film
Chinese
1 film
French
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Harlan County U.S.A.
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

xXx
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Scott Pilgrim vs. the World
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

10 Questions for the Dalai Lama
Average weighted rating:

3.3

Films Arik watched in 2010

  • Police Academy
  • The Hebrew Hammer
  • Undercover Brother
  • 10 Questions for the Dalai Lama
  • Alice in Wonderland
  • Harlan County U.S.A.
  • Enron: The Smartest Guys in the Room
  • No Impact Man
  • The Life and Times of Hank Greenberg
  • Beetlejuice
  • The Doom Generation
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Step Brothers
  • Rashomon
  • xXx
  • The Fan
  • The September Issue
  • Serenity
  • Revenge of the Nerds
  • Paper Heart
  • She's All That
  • Teen Titans: Trouble in Tokyo
  • Comic Book Confidential
  • Pineapple Express
  • 10 Things I Hate About You

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • Incendies
  • Sherlock: A Study in Pink
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Sherlock: The Great Game
  • Who Killed Captain Alex?
  • Poetry
  • Black Swan
  • Stranger Things

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more