Highest rated films

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

  • Tupac Uncensored and Uncut: The Lost Prison Tapes

    ★★★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★★

  • Labyrinth

    ★★★★★

  • GoldenEye

    ★★★★★

  • Dr. No

    ★★★★★

  • Wet Hot American Summer

    ★★★★★

  • The Dark Crystal

    ★★★★★

  • My Cousin Vinny

    ★★★★

  • Thunderball

    ★★★★

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★

  • Party Girl

    ★★★★

  • The House of Yes

    ★★★★

  • Spaceballs

    ★★★

  • From Russia with Love

    ★★★

  • Cry-Baby

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 25 Films watched
  • 2.1 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Party Girl

Jan 2

Last Film

Moneyball

Dec 30

Genres, countries & languages

Adventure
9 films
Comedy
9 films
Thriller
8 films
Action
7 films
Drama
7 films
Crime
4 films
Fantasy
4 films
Romance
3 films
Documentary
2 films
Family
2 films
USA
20 films
UK
10 films
Canada
1 film
France
1 film
Italy
1 film
English
25 films
German
3 films
Russian
2 films
French
2 films
Spanish
1 film
Chinese
1 film
Turkish
1 film
Irish
1 film
Latin
1 film
Romanian
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Trainspotting
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Sucker Punch
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Tupac Uncensored and Uncut: The Lost Prison Tapes
Average weighted rating:

3.6

Films Arik watched in 2011

  • Moneyball
  • GoldenEye
  • The Next Three Days
  • Dark Days
  • Dazed and Confused
  • Spaceballs
  • The Dark Crystal
  • Diamonds Are Forever
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Thunderball
  • From Russia with Love
  • Dr. No
  • Trainspotting
  • My Cousin Vinny
  • Gangs of New York
  • Party Monster
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The House of Yes
  • Labyrinth
  • The Baxter
  • Wet Hot American Summer
  • Tupac Uncensored and Uncut: The Lost Prison Tapes
  • Cry-Baby
  • Sucker Punch
  • Party Girl

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • A Separation
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • Pariah
  • Drive

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more