Highest rated films

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★

  • Broken Flowers

    ★★★★★

  • Kicking and Screaming

    ★★★★★

  • Me and You and Everyone We Know

    ★★★★★

  • The Living Daylights

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★★

  • The Descendants

    ★★★★

  • Charade

    ★★★★

  • Billy Madison

    ★★★★

  • Hot Tub Time Machine

    ★★★★

  • Coffee and Cigarettes

    ★★★★

  • Moonraker

    ★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★★★

  • For Your Eyes Only

    ★★★★

  • Metropolitan

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 33 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Metropolitan

Jan 14

Last Film

The Living Daylights

Nov 29

Genres, countries & languages

Action
16 films
Adventure
15 films
Comedy
14 films
Thriller
11 films
Drama
9 films
Romance
6 films
Sci Fi
5 films
Fantasy
4 films
Documentary
4 films
Crime
2 films
USA
31 films
UK
10 films
France
2 films
Germany
2 films
Monaco
1 film
Czechia
1 film
Bahamas
1 film
Spain
1 film
English
33 films
French
9 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Spanish
4 films
German
4 films
Arabic
3 films
Norwegian
2 films
Thai
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Arik’s most liked review

Gangs of New York

★★★★★

The blood stays on the blade.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

For All Mankind
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Immortals
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Avengers
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Wild and Wonderful Whites of West Virginia
Average weighted rating:

3.4

Films Arik watched in 2012

  • The Living Daylights
  • Iron Man 2
  • Captain America: The First Avenger
  • Never Say Never Again
  • Octopussy
  • For Your Eyes Only
  • Moonraker
  • The Spy Who Loved Me
  • The Man with the Golden Gun
  • Live and Let Die
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • Bridesmaids
  • Immortals
  • For All Mankind
  • The Amazing Spider-Man
  • Moonrise Kingdom
  • Until the Light Takes Us
  • Brewster McCloud
  • Hot Tub Time Machine
  • The Avengers
  • The Wild and Wonderful Whites of West Virginia
  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • 21 Jump Street
  • Broken Flowers
  • Being John Malkovich
  • Coffee and Cigarettes
  • The Descendants
  • Billy Madison
  • Me and You and Everyone We Know
  • Kicking and Screaming
  • Charade
  • Metropolitan

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Hunt
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Django Unchained
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour

Highly rated with Arik’s friends Patron

  • Moonrise Kingdom
  • The Artist
  • Looper
  • The Cabin in the Woods
  • Brave
  • The Avengers
  • The Dark Knight Rises
  • Skyfall
  • Prometheus

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more