Highest rated films

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Charade

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 122 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

The Maltese Falcon

Jan 31

Most Watched

Monterey Pop

twice

The Spy Who Came In from the Cold

twice

Ministry of Fear

twice

The Lady Vanishes

twice

Night Train to Munich

twice

Last Film

Trances

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
75 films
Comedy
36 films
Thriller
24 films
Romance
23 films
Mystery
18 films
Adventure
18 films
Crime
17 films
Action
12 films
Documentary
11 films
War
10 films
USA
65 films
UK
25 films
France
21 films
Italy
11 films
Japan
7 films
Germany
4 films
Sweden
3 films
Canada
2 films
USSR
1 film
Hong Kong
1 film
English
100 films
French
30 films
German
23 films
Italian
14 films
Japanese
5 films
Russian
4 films
Latin
3 films
Dutch
3 films
Spanish
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 49

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Arik’s most liked review

Letter Never Sent

★★★★★

A marvelously gorgeous film that also managed to expose me to a new perspective on this period in the history of the Soviet Union. Unbelievably well made and impressive, I highly recommend this film to anyone who likes looking at incredible things.

Read the full essay

More reviews

Arik’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Crook's Tour
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Quarrel

Films Arik watched in 2014

  • Trances
  • The Emperor Jones
  • Persona
  • Time Bandits
  • My Darling Clementine
  • Rififi
  • À propos de Nice
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Europe '51
  • Koyaanisqatsi
  • This Is Spinal Tap
  • People on Sunday
  • Army of Shadows
  • Rebecca
  • The Tale of Zatoichi Continues
  • Lonesome
  • Shadows
  • La Jetée
  • Contempt
  • Letter Never Sent
  • Riot in Cell Block 11
  • The Endless Summer
  • Head
  • Judex
  • Bay of Angels
  • Island of Lost Souls
  • Stromboli
  • Redes
  • The Tale of Zatoichi
  • Last Year at Marienbad
  • Five Easy Pieces
  • Wild Strawberries
  • Lola
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Blithe Spirit
  • For All Mankind
  • The Big Chill
  • Guardians of the Galaxy
  • Jubal
  • Howards End
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Easy Rider
  • Journey to Italy
  • Tokyo Drifter
  • Nashville
  • Jimi Plays Monterey
  • Monterey Pop
  • Monterey Pop
  • Two-Lane Blacktop
  • Kiss Me Deadly
  • The Spy Who Came In from the Cold
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Darjeeling Limited
  • Harold and Maude
  • Roman Holiday
  • All That Money Can Buy
  • Diary of a Chambermaid
  • Cléo from 5 to 7
  • Il Sorpasso
  • Bob le Flambeur
  • The Naked Kiss
  • Breathless
  • Chasing Amy
  • Fantastic Mr. Fox
  • Kind Hearts and Coronets
  • Spellbound
  • La Pointe-Courte
  • Grand Illusion
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Amarcord
  • The Seventh Seal
  • Ministry of Fear
  • On the Waterfront
  • Fighting Elegy
  • Metropolitan
  • Dazed and Confused
  • City Lights
  • In Which We Serve
  • A Canterbury Tale
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • 49th Parallel
  • Paths of Glory
  • Green for Danger
  • The Quarrel
  • And Everything Is Going Fine
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • A Brief History of Time
  • Hard Boiled
  • The Grand Budapest Hotel
  • Rashomon
  • Notorious
  • My Dinner with Andre
  • Sweet Smell of Success
  • Sullivan's Travels
  • Charade
  • The Lady Vanishes
  • The Bank Dick
  • Night Train to Munich
  • Stagecoach
  • The 39 Steps
  • The Killing
  • The Third Man
  • Crook's Tour
  • 3:10 to Yuma
  • North by Northwest
  • To Be or Not to Be
  • F for Fake
  • The Royal Tenenbaums
  • Ministry of Fear
  • Pygmalion
  • I Married a Witch
  • My Man Godfrey
  • Stagecoach
  • Young Mr. Lincoln
  • The Lady Vanishes
  • Foreign Correspondent
  • The Man Who Knew Too Much
  • The Spy Who Came In from the Cold
  • Night Train to Munich
  • The 39 Steps
  • The Great Mouse Detective
  • The Maltese Falcon

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • Whiplash
  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Interstellar
  • What We Do in the Shadows
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Pride

Highly rated with Arik’s friends Patron

  • The Young Girls of Rochefort
  • Gravity
  • Boyhood
  • 12 Years a Slave
  • A Hard Day's Night
  • Her
  • Lola
  • The Wolf of Wall Street
  • Nebraska
  • The Grand Budapest Hotel
  • Under the Skin
  • Guardians of the Galaxy
  • Only Lovers Left Alive
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Inside Llewyn Davis
  • The Great Beauty
  • Whiplash
  • Edge of Tomorrow
  • Chef
  • The Spectacular Now
  • Gone Girl
  • Jodorowsky's Dune
  • The Skeleton Twins
  • X-Men: Days of Future Past
  • Life Itself
  • Short Term 12
  • Ida
  • Blue Ruin
  • Dallas Buyers Club
  • Snowpiercer
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Blue Jasmine
  • Interstellar
  • How to Train Your Dragon 2
  • The One I Love
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • The Double
  • The Babadook
  • Bay of Angels
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Begin Again
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • American Hustle
  • The Lego Movie
  • 22 Jump Street
  • Frozen
  • Nightcrawler
  • Neighbors
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Godzilla
  • Big Hero 6
  • The Amazing Spider-Man 2
  • The Zero Theorem

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more