Highest rated films

  • Inside Out

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Kung Fury

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Vampyr

    ★★★★★

  • Kicking and Screaming

    ★★★★★

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★★★

  • Watership Down

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 8.4 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

The Music Room

Jan 3

Last Film

Alphaville

Dec 20

Genres, countries & languages

Drama
48 films
Comedy
30 films
Romance
18 films
Crime
14 films
Action
14 films
Documentary
13 films
Adventure
13 films
Sci Fi
12 films
Mystery
10 films
Thriller
10 films
USA
53 films
Japan
15 films
France
13 films
UK
12 films
Germany
6 films
India
4 films
Italy
3 films
Spain
3 films
Poland
3 films
Sweden
3 films
English
66 films
French
17 films
Japanese
17 films
German
8 films
Spanish
7 films
Russian
5 films
Swedish
5 films
Italian
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 167

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Arik’s most liked review

Fultah Fisher's Boarding House

★★★★

Wow, I really liked this one. So much darker than I imagined based on the synopsis, it was really powerful. Based on a Kipling poem, it was brought to life perfectly. The framing device of the moving images while the interstitials were on screen was a new one to me,…

More reviews

Arik’s most liked list

The Eclipse Series

A list of all movies included in The Eclipse Series from Criterion, so that I can track how many I've seen.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The World of Apu
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The X from Outer Space
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Bandit's Wager
Average weighted rating:

3.0

Films Arik watched in 2015

  • Alphaville
  • Watership Down
  • Bob Dylan 65 Revisited
  • Dont Look Back
  • Pandora's Box
  • Odd Man Out
  • Inside Out
  • Ornamental Hairpin
  • The Masseurs and a Woman
  • Mr. Thank You
  • Japanese Girls at the Harbor
  • Heaven Can Wait
  • Moonrise Kingdom
  • Make Way for Tomorrow
  • Vernon, Florida
  • Gates of Heaven
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Catch Me If You Can
  • Brazil
  • Only Lovers Left Alive
  • Eating Raoul
  • El amor brujo
  • Fårö Document 1979
  • Carmen
  • Black Panthers
  • Uncle Yanco
  • The Great Dictator
  • Singin' in the Rain
  • The Love Parade
  • Blood Wedding
  • Sans Soleil
  • Black Narcissus
  • Inception
  • M
  • Hackers
  • Branded to Kill
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Friends of Eddie Coyle
  • A Poem Is a Naked Person
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • Anatomy of a Murder
  • The Sword of Doom
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Chafed Elbows
  • Vanya on 42nd Street
  • Ride the Pink Horse
  • Ant-Man
  • Babo 73
  • The Third Man
  • All That Heaven Allows
  • The King of Kings
  • The World of Apu
  • Aparajito
  • Pather Panchali
  • Avengers: Age of Ultron
  • Underworld
  • The Gold Rush
  • Kung Fury
  • Master of the House
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Blow-Up
  • Katy Perry: Part of Me
  • Safety Last!
  • Young Mr. Jazz
  • Take a Chance
  • Nanook of the North
  • Fultah Fisher's Boarding House
  • The Bandit's Wager
  • Pool Sharks
  • Body and Soul
  • High and Dizzy
  • An Eastern Westerner
  • The Marathon
  • The Freshman
  • Genocide
  • The Living Skeleton
  • Goke, Body Snatcher from Hell
  • The X from Outer Space
  • Kicking and Screaming
  • Around the World in Eighty Days
  • Patterns
  • Flunky, Work Hard!
  • Yojimbo
  • It Happened One Night
  • Insomnia
  • Pina
  • No Regrets for Our Youth
  • Pickpocket
  • Fishing with John
  • New Tale of Zatoichi
  • Jour de Fête
  • The Phantom Carriage
  • Marty
  • A Night to Remember
  • Hearts and Minds
  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
  • Vampyr
  • House
  • The Music Room

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Mad Max: Fury Road
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Room
  • Mustang

Highly rated with Arik’s friends Patron

  • Mulholland Drive
  • Pather Panchali
  • Return of the Jedi
  • Aparajito
  • Inside Out
  • Mad Max: Fury Road
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Moonrise Kingdom
  • The End of the Tour
  • Citizenfour
  • The Palm Beach Story
  • Interstellar
  • Sicario
  • Inherent Vice
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Whiplash
  • Amy
  • A Room with a View
  • Two Days, One Night
  • Spotlight
  • A Day in the Country
  • Gone Girl
  • The Martian
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Imitation Game
  • Nightcrawler
  • The Brood
  • Big Hero 6
  • Watership Down
  • Clouds of Sils Maria
  • X-Men: Days of Future Past
  • Cobain: Montage of Heck
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Southpaw
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Fury
  • While We're Young
  • Selma
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • John Wick
  • What We Do in the Shadows
  • It Follows
  • Ex Machina
  • American Sniper
  • Dressed to Kill
  • Mistress America
  • Kingsman: The Secret Service
  • Avengers: Age of Ultron
  • A Most Violent Year
  • Spectre
  • The Hateful Eight
  • Crimson Peak
  • The Theory of Everything
  • Still Alice
  • Cinderella
  • Foxcatcher
  • The Interview
  • Paddington
  • A Very Murray Christmas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more