Highest rated films

  • Into the Inferno

    ★★★★

  • Star Trek Beyond

    ★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Moon

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • The Great Beauty

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★★

  • Repo Man

    ★★★★★

  • High Noon

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 118 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Vincent Wants to Sea

Jan 2

Last Film

I Shot Jesse James

Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
68 films
Comedy
31 films
Romance
27 films
Documentary
22 films
Mystery
13 films
Thriller
11 films
Crime
10 films
Adventure
9 films
Action
9 films
Horror
9 films
USA
38 films
France
33 films
Japan
13 films
UK
12 films
Germany
12 films
Italy
8 films
Poland
4 films
Sweden
4 films
Switzerland
3 films
Taiwan
2 films
English
60 films
French
34 films
Japanese
15 films
German
10 films
Spanish
8 films
Italian
7 films
Swedish
5 films
Chinese
4 films
Polish
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 60

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Arik’s most liked review

Girl with Hyacinths

★★★★★

This was an absolute masterpiece. Apparently Ingmar Bergman called it a perfect film, and I totally know what he meant. There's just nothing wrong with it. The acting is incredibly great, the story is compelling, the pacing is fluid, the cinematography beautiful. It's just an unbelievably compelling film, of the…

More reviews

Arik’s most liked list

Martin Scorsese's Film School

The 85 Films You Need To See To Know Anything About Film. Copied from here.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Jellyfish Eyes
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Witch
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Chaplin's Goliath
Average weighted rating:

3.3

Films Arik watched in 2016

  • I Shot Jesse James
  • Hopscotch
  • The Bakery Girl of Monceau
  • Science Is Fiction: The Films of Jean Painlevé
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • The Decameron
  • Walkabout
  • Seven Samurai
  • A Room with a View
  • Fantastic Planet
  • Cairo as Told by Youssef Chahine
  • Martha Graham: Dance on Film
  • Night Journey
  • Appalachian Spring
  • A Dancer's World
  • One Day Pina Asked...
  • Chaplin's Goliath
  • Alice in the Cities
  • The Immortal Story
  • Wattstax
  • Ornette: Made in America
  • Shogun Assassin
  • L'Avventura
  • Tiny Furniture
  • Beauty and the Beast
  • La Ciénaga
  • Antoine and Colette
  • The 400 Blows
  • Mon Oncle
  • In the Realm of the Senses
  • Sans Soleil
  • The Rules of the Game
  • Osaka Elegy
  • The Blood of a Poet
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Eyes Without a Face
  • Into the Inferno
  • Touki Bouki
  • A Woman Is a Woman
  • Antonio Gaudí
  • Port of Flowers
  • The Witch
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • A Report on the Party and the Guests
  • High Noon
  • The Great Beauty
  • A Night Out
  • His New Job
  • Monsieur Verdoux
  • Singin' in the Rain
  • 27 Dresses
  • Routine Pleasures
  • Close-Up
  • Smiles of a Summer Night
  • Dial M for Murder
  • Zatoichi on the Road
  • Tokyo Olympiad
  • Design for Living
  • A Touch of Zen
  • Carnival of Souls
  • Night and Fog
  • ...And the Pursuit of Happiness
  • God's Country
  • Calcutta
  • THX 1138
  • Letter Never Sent
  • Star Trek Beyond
  • Phantom India
  • Summer with Monika
  • Place de la République
  • Le Havre
  • Le Corbeau
  • Here Comes Mr. Jordan
  • The Happiness of the Katakuris
  • An Autumn Afternoon
  • Lone Star
  • Summer Interlude
  • Wings of Desire
  • Drive, He Said
  • In a Lonely Place
  • The Red Shoes
  • The Most Dangerous Game
  • Demolition Man
  • The Uninvited
  • The Vanishing
  • Bob Roberts
  • The Vanishing
  • A Human Condition
  • Tunes of Glory
  • Vive Le Tour!
  • The Front
  • Alambrista!
  • Berlin Alexanderplatz
  • A Poem Is a Naked Person
  • A Brighter Summer Day
  • Zatoichi the Fugitive
  • The Four Feathers
  • Babette's Feast
  • Bang the Drum Slowly
  • Repo Man
  • Taste of Cherry
  • Day of Wrath
  • Moon
  • Nowitzki: The Perfect Shot
  • Borderline
  • A Generation
  • Reality Bites
  • Chungking Express
  • Mon oncle Antoine
  • Girl with Hyacinths
  • The Bitter Stems
  • Red River
  • Variety Lights
  • Jellyfish Eyes
  • S1m0ne
  • Vincent Wants to Sea

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Arrival

Highly rated with Arik’s friends Patron

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • A Brighter Summer Day
  • In a Lonely Place
  • World of Tomorrow
  • The Emigrants
  • The New Land
  • Carol
  • Chimes at Midnight
  • Only Angels Have Wings
  • Mad Max: Fury Road
  • Gilda
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars
  • Manchester by the Sea
  • The Player
  • Arrival
  • Fantastic Planet
  • Spotlight
  • Room
  • The Martian
  • Moonlight
  • Anomalisa
  • The Revenant
  • Hell or High Water
  • Lady Snowblood
  • La Chienne
  • Green Room
  • Sicario
  • The Lobster
  • The Nice Guys
  • 45 Years
  • The Fits
  • Love & Friendship
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • The Big Short
  • Moana
  • Brooklyn
  • The Invitation
  • Zootopia
  • Captain America: Civil War
  • Creed
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Sing Street
  • The Witch
  • A Taste of Honey
  • Bridge of Spies
  • Hail, Caesar!
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • Primary
  • The Jungle Book
  • Ingrid Bergman: In Her Own Words
  • Hunt for the Wilderpeople
  • 10 Cloverfield Lane
  • Don't Breathe
  • Kubo and the Two Strings
  • Midnight Special
  • De Palma
  • Money Monster
  • Everybody Wants Some!!
  • The Hateful Eight

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more