Highest rated films

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★

  • The Games of the V Olympiad Stockholm, 1912

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • La Notte

    ★★★★★

  • Cronos

    ★★★★★

  • Band of Outsiders

    ★★★★★

  • Lady Snowblood

    ★★★★★

  • Simon of the Desert

    ★★★★★

  • Night and the City

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 109 Films watched
  • 9.1 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Daisies

Jan 7

Last Film

In the Mood for Love

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
59 films
Documentary
36 films
Comedy
21 films
Music
15 films
Romance
15 films
Thriller
11 films
Crime
10 films
Action
9 films
History
7 films
Sci Fi
5 films
USA
38 films
France
23 films
UK
17 films
Japan
13 films
Italy
8 films
Germany
6 films
Sweden
5 films
Belgium
4 films
Switzerland
4 films
Mexico
3 films
English
63 films
French
26 films
Japanese
13 films
German
10 films
Spanish
9 films
Italian
5 films
Latin
3 films
Dutch
3 films
Russian
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 74

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Arik’s most liked review

The Sound of Music

★★★★★

What an unbelievably beautifully shot film. There are so many perfect shots in this film it's insane. Beyond any of the other charms, it's simply an incredible cinematographic experience.

More reviews

Arik’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sanders of the River
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Thor: Ragnarok
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The IX Olympiad in Amsterdam
Average weighted rating:

2.8

Films Arik watched in 2017

  • In the Mood for Love
  • Fight Without Hate
  • The Butcher Boy
  • Olympia Part Two: Festival of Beauty
  • Olympia Part One: Festival of the Nations
  • Youth of the World
  • The Olympic Games, Amsterdam 1928
  • The IX Olympiad in Amsterdam
  • Modern Times
  • The White Stadium
  • Life of Brian
  • Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World
  • Throne of Blood
  • The Olympic Games in Paris 1924
  • The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece
  • The Olympic Games Held at Chamonix in 1924
  • The Games of the V Olympiad Stockholm, 1912
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Intimidation
  • The Canterbury Tales
  • Night and the City
  • Gray's Anatomy
  • Simon of the Desert
  • Thor: Ragnarok
  • Cries and Whispers
  • Jules and Jim
  • Patriotism
  • Band of Outsiders
  • Jubilee
  • Jubilation Street
  • Lady Snowblood
  • Stray Cat Rock: Beat '71
  • Stray Cat Rock: Machine Animal
  • Stray Cat Rock: Sex Hunter
  • Stray Cat Rock: Wild Jumbo
  • Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss
  • Johnny Guitar
  • Naqoyqatsi
  • Pierrot le Fou
  • The Taking of Power by Louis XIV
  • Junkopia
  • Daybreak Express
  • The Decline of Western Civilization Part III
  • The Decline of Western Civilization
  • David Lynch: The Art Life
  • General Idi Amin Dada
  • Certified Copy
  • Burroughs: The Movie
  • Eating Raoul
  • The End of the Tour
  • Love You More
  • Dheepan
  • Zatoichi and the Chest of Gold
  • The Living Magoroku
  • Sanshiro Sugata
  • Louie Bluie
  • Trafic
  • Gimme Shelter
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Leningrad Cowboys Go America
  • The Blob
  • Summertime
  • Blow Out
  • Hotel Monterey
  • La Chambre
  • Buena Vista Social Club
  • A Hard Day's Night
  • Powaqqatsi
  • Too Late Blues
  • George Washington
  • Le Bonheur
  • Zootopia
  • La Ronde
  • The Sound of Music
  • Man with a Movie Camera
  • Canoa: A Shameful Memory
  • Chronicle of a Summer
  • Cameraperson
  • Torment
  • Solaris
  • The Magician
  • PlayTime
  • Cronos
  • Monsoon Wedding
  • A Flirtatious Woman
  • Native Land
  • Slacker
  • The Mikado
  • The Proud Valley
  • My Best Fiend
  • Jericho
  • The Times of Harvey Milk
  • The Flowers of St. Francis
  • The Harder They Come
  • Burden of Dreams
  • The Suitor
  • Sanders of the River
  • I Am Not Your Negro
  • Things to Come
  • La Notte
  • Hamlet
  • Richard III
  • Brief Encounter
  • The Wagoner
  • Black Girl
  • Primary
  • Wings
  • Daisies

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • Falsettos
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Blade Runner 2049
  • Call Me by Your Name
  • Night Is Short, Walk on Girl

Highly rated with Arik’s friends Patron

  • Before Sunset
  • Stalker
  • Blade Runner
  • Good Morning
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Before Sunrise
  • His Girl Friday
  • L'Argent
  • Arrival
  • Moonlight
  • Blow-Up
  • César
  • Fanny
  • Lady Bird
  • Cameraperson
  • Insiang
  • Monterey Pop
  • Tampopo
  • Manchester by the Sea
  • The Handmaiden
  • Blade Runner 2049
  • Marius
  • Silence
  • Five Came Back
  • I Am Not Your Negro
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Shape of Water
  • Coco
  • Election
  • Certain Women
  • Paterson
  • John Wick
  • Good Time
  • Your Name.
  • Hell or High Water
  • Dunkirk
  • La La Land
  • Desert Hearts
  • Get Out
  • The Beguiled
  • Logan Lucky
  • Logan
  • The Florida Project
  • Dheepan
  • Wind River
  • Being There
  • Call Me by Your Name
  • Raw
  • 20th Century Women
  • War for the Planet of the Apes
  • Tower
  • Hidden Figures
  • Vampyr
  • Festival
  • The Breaking Point
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Fences
  • Personal Shopper
  • John Wick: Chapter 2
  • Baby Driver

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more