Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Uncle Drew

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★★

  • The Ascent

    ★★★★★

  • Smithereens

    ★★★★★

  • Port of Shadows

    ★★★★★

  • Three Outlaw Samurai

    ★★★★★

  • The Olympics in Mexico

    ★★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 109 Films watched
  • 9.1 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

XIVth Olympiad: The Glory of Sport

Jan 3

Most Watched

The Passion of Joan of Arc

3 times

Last Film

Africa

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
41 films
Documentary
31 films
Comedy
28 films
Crime
13 films
Romance
12 films
Thriller
10 films
Action
10 films
Adventure
10 films
Fantasy
9 films
Mystery
9 films
USA
48 films
France
18 films
UK
13 films
Japan
10 films
Germany
7 films
Poland
5 films
Italy
5 films
Sweden
4 films
Mexico
3 films
Finland
3 films
English
63 films
French
20 films
German
10 films
Japanese
9 films
Italian
8 films
Spanish
6 films
Polish
5 films
Swedish
4 films
Finnish
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 129

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Arik’s most liked review

Double Take

★★★★

I can’t decide if this is the dumbest movie ever made, or a work of perfect comedy genius. All I know is I really liked it, and I’m cool with that.

More reviews

Arik’s most liked list

List of films considered the best

This is a list of films considered "the best ever", so voted in a national or international survey of either critics or the public. As found here

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Passion of Joan of Arc
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Eddie
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Arrowed

Films Arik watched in 2018

  • Africa
  • My Pal Paul
  • I Know Everybody and Everybody's Racket
  • All Americans
  • Mary Poppins Returns
  • Yours Truly, Andrea G. Stern
  • And You Act Like One Too
  • Smithereens
  • Visions of Eight
  • King of Jazz
  • A Ship to India
  • Crisis
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Passion of Joan of Arc
  • Rendez-vous
  • Cluny Brown
  • Sapporo Winter Olympics
  • The Olympics in Mexico
  • Sorry to Bother You
  • The Swinging Cheerleaders
  • Get Out
  • The Princess Bride
  • Bulldog Drummond
  • (The [End) of History Illusion]
  • Si Nos Dejan
  • The Mirror Crack'd
  • Murder Ahoy
  • Arrowed
  • Murder Most Foul
  • Murder at the Gallop
  • Murder She Said
  • The Audition
  • My Journey Through French Cinema
  • The Murderer Lives at Number 21
  • Kitty
  • Lions Love
  • Double Take
  • The Count of the Old Town
  • The Wicker Man
  • Railway Station
  • Hospital
  • Factory
  • The Musicians
  • The Double Life of Véronique
  • Morocco
  • La Dolce Vita
  • Celtic Pride
  • Festival
  • Snows of Grenoble
  • 13 Days in France
  • Crazeologie
  • Return to Algiers
  • The Battle of Algiers
  • Elevator to the Gallows
  • The Last Script: Remembering Luis Buñuel
  • The Exterminating Angel
  • Badlands
  • The Palm Beach Story
  • Cave of Forgotten Dreams
  • The War Room
  • Teen Wolf
  • The Age of the Medici
  • 2001: A Space Odyssey
  • Love Is Colder Than Death
  • Above the Rim
  • Wrong Move
  • Port of Shadows
  • Rushmore
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Eddie
  • Ant-Man and the Wasp
  • Kuroneko
  • Uncle Drew
  • Three Outlaw Samurai
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Ascent
  • Miracle Mile
  • Network
  • Riding Giants
  • Flash Gordon
  • Pee-wee's Big Adventure
  • The Last Unicorn
  • The Scandalous Adventures of Buraikan
  • Avengers: Infinity War
  • Sisters of the Gion
  • The Most Beautiful
  • Morning for the Osone Family
  • Sensation of the Century
  • IX Olympic Winter Games, Innsbruck 1964
  • The Honeymoon Killers
  • Black Panther
  • The Grand Olympics
  • People, Hopes, Medals
  • Army
  • This Happy Breed
  • The Horse in Focus
  • Alain Mimoun
  • The Melbourne Rendezvous
  • Olympic Games 1956
  • White Vertigo
  • Memories of the Olympic Summer of 1952
  • Gold and Glory
  • Where the World Meets
  • Faces
  • Dry Summer
  • Phantom Thread
  • The VI Olympic Winter Games, Oslo 1952
  • XIVth Olympiad: The Glory of Sport

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum
  • Blindspotting

Highly rated with Arik’s friends Patron

  • The Passion of Joan of Arc
  • The Tree of Life
  • 2001: A Space Odyssey
  • Andrei Rublev
  • A Matter of Life and Death
  • The Color of Pomegranates
  • The Silence of the Lambs
  • Smiles of a Summer Night
  • The Magnificent Ambersons
  • The Virgin Spring
  • Memories of Underdevelopment
  • Zama
  • The Age of Innocence
  • Phantom Thread
  • Night of the Living Dead
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Manila in the Claws of Light
  • The Hero
  • The Princess Bride
  • Suspiria
  • Midnight Cowboy
  • Call Me by Your Name
  • The Devils
  • Lady Bird
  • BlacKkKlansman
  • Won't You Be My Neighbor?
  • First Reformed
  • Mission: Impossible - Fallout
  • True Stories
  • The Other Side of the Wind
  • Private Life
  • Roma
  • Paddington 2
  • The Florida Project
  • Widows
  • The Rider
  • A Raisin in the Sun
  • An Actor's Revenge
  • The Favourite
  • Isle of Dogs
  • Good Time
  • Burning
  • You Were Never Really Here
  • King of Jazz
  • Annihilation
  • Begone Dull Care
  • Suspiria
  • Leave No Trace
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Burden
  • Black Panther
  • Game Night
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Westfront 1918
  • Incredibles 2
  • Eighth Grade
  • A Star Is Born
  • Hostiles
  • Darkest Hour
  • Mandy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more