Highest rated films

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★★★

  • Katherine Ryan: Glitter Room

    ★★★

  • Tiffany Haddish: Black Mitzvah

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Late Spring

    ★★★★★

  • Winter Light

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★★

  • The Haunted Mansion

    ★★★★★

  • The Silence

    ★★★★★

  • Decalogue I

    ★★★★★

  • The Big City

    ★★★★★

  • Sapphire

    ★★★★★

  • White Rock

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • Girls Trip

    ★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • Detour

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 117 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

All That Jazz

Jan 1

Last Film

Decalogue II

Dec 10

Genres, countries & languages

Drama
58 films
Comedy
33 films
Action
24 films
Documentary
20 films
Romance
17 films
Crime
16 films
Adventure
13 films
Thriller
13 films
Sci Fi
10 films
Horror
7 films
USA
59 films
Japan
14 films
UK
12 films
France
11 films
Sweden
8 films
Germany
6 films
South Korea
3 films
India
3 films
USSR
3 films
Italy
3 films
English
81 films
Japanese
15 films
French
13 films
Swedish
9 films
German
6 films
Spanish
6 films
Korean
4 films
Russian
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 85

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Arik’s most liked review

The Last Black Man in San Francisco

★★★★

I really, deeply, feel, that you should only say you hate SF if you also love it. I love it so much and hate so much of what’s happened to it. 

This movie affected me way too much for me to have any idea if it’s actually any good. If…

More reviews

Arik’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Star Trek V: The Final Frontier
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Sniper of Kobani

Films Arik watched in 2019

  • Decalogue II
  • Tiffany Haddish: Black Mitzvah
  • To Joy
  • Stormy Waters
  • Alexander Nevsky
  • No More Excuses
  • Decalogue I
  • The Cocoanuts
  • One Light, One World
  • The Man in the White Suit
  • Sapphire
  • Border Radio
  • A Matter of Life and Death
  • His Wedding Night
  • The Rough House
  • Dishonored
  • The Captain's Paradise
  • The Hours and Times
  • The Lavender Hill Mob
  • The Seventh Victim
  • Flesh for Frankenstein
  • Night Nurse
  • The Curse of the Cat People
  • Ladies They Talk About
  • Zatoichi's Flashing Sword
  • Beyond All Barriers
  • Hand in Hand
  • Seoul 1988
  • Calgary ’88: 16 Days of Glory
  • 16 Days of Glory
  • Tops
  • Baby Face
  • Cat People
  • A Turning Point
  • Major Barbara
  • Ocean's Eight
  • I Know Where I'm Going!
  • Dolemite
  • Cleopatra Jones
  • Tomb Raider
  • Blaise Pascal
  • Margot at the Wedding
  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Girls Trip
  • Man Is Not a Bird
  • The Private Life of Henry VIII
  • Shadows in Paradise
  • The Chorus
  • Ave Maria
  • The Sniper of Kobani
  • The Steel Helmet
  • Walpurgis Night
  • Katherine Ryan: Glitter Room
  • Samurai III: Duel at Ganryu Island
  • Coco
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Wet Hot American Summer: First Day of Camp
  • Veronica Mars
  • Aziz Ansari: Right Now
  • Samurai II: Duel at Ichijoji Temple
  • Samurai I: Musashi Miyamoto
  • Documenteur
  • O Sport, You Are Peace!
  • Olympic Spirit
  • Spider-Man: Far from Home
  • Edgar G. Ulmer: The Man Off-Screen
  • Detour
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Sanshiro Sugata Part Two
  • Children in the Wind
  • Mur Murs
  • The Social Network
  • Godzilla, King of the Monsters!
  • Godzilla
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul
  • Games of the XXI Olympiad
  • The Color of Armenian Land
  • The Color of Pomegranates
  • 24 Frames
  • Avengers: Endgame
  • Who's Got the Black Box?
  • Avengers: Infinity War
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • White Rock
  • Us
  • The Silence
  • Baal
  • Leaving Neverland
  • Captain Marvel
  • Foxy Brown
  • Coffy
  • Pale Flower
  • The River
  • Sheba, Baby
  • Black Mama, White Mama
  • Late Spring
  • Kapurush
  • Ingmar Bergman Makes a Movie
  • Winter Light
  • Female Prisoner 701: Scorpion
  • The Big City
  • The Baron of Arizona
  • His Girl Friday
  • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance
  • 2 or 3 Things I Know About Her
  • Made in U.S.A
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Intolerable Cruelty
  • The Haunted Mansion
  • Through a Glass Darkly
  • I Am Curious (Blue)
  • I Am Curious (Yellow)
  • Pleasures of the Flesh
  • All That Jazz

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life

Highly rated with Arik’s friends Patron

  • Do the Right Thing
  • Blue Velvet
  • Parasite
  • Burning
  • The Heiress
  • Jackie Brown
  • Notorious
  • Chernobyl
  • Uncut Gems
  • Shoplifters
  • First Reformed
  • The Big Heat
  • The Matrix
  • Pain and Glory
  • Klute
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Beach Bum
  • John Wick: Chapter 2
  • Wanda
  • Babylon
  • John Wick
  • The Favourite
  • Girlfriends
  • Knives Out
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Cold War
  • Leave No Trace
  • My Brother's Wedding
  • Diamonds of the Night
  • Apollo 11
  • The Lighthouse
  • Roma
  • If Beale Street Could Talk
  • Eighth Grade
  • The Irishman
  • Mikey and Nicky
  • The Lavender Hill Mob
  • A Star Is Born
  • Midsommar
  • Widows
  • The Baker's Wife
  • Police Story
  • Adua and Her Friends
  • Craig's Wife
  • The Black Cat
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • The Farewell
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Leaving Neverland
  • High Flying Bird
  • The Souvenir
  • Marriage Story
  • Ford v Ferrari
  • Dolemite Is My Name
  • Jojo Rabbit
  • Detour
  • Murder by Contract
  • High Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more