Highest rated films

  • The Last Dance

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • 13th

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★★

  • La Notte

    ★★★★★

  • News from home

    ★★★★★

  • Old Joy

    ★★★★★

  • When We Were Kings

    ★★★★★

  • The Shooting

    ★★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • Let the Fire Burn

    ★★★★★

  • Marius

    ★★★★★

  • Crisis: Behind a Presidential Commitment

    ★★★★★

  • Fanny

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Stolen Kisses

Jan 1

Last Film

The Public Enemy

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
69 films
Comedy
42 films
Documentary
38 films
Romance
19 films
Crime
17 films
Thriller
14 films
Music
13 films
Fantasy
10 films
Adventure
10 films
Action
8 films
USA
80 films
France
24 films
Italy
11 films
UK
9 films
Germany
7 films
Canada
7 films
Japan
5 films
Sweden
4 films
Yugoslavia
2 films
English
110 films
French
27 films
Italian
10 films
German
7 films
Swedish
5 films
Czech
5 films
Japanese
4 films
Spanish
3 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 39

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Arik’s most liked review

A Day in the Country

★★

I get why people are so enamored with this. It is beautifully shot. Love affairs in a lot of thirties cinema are just a bit too rapey for me, it completely ruins the piece.

Read the full essay

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Scenes from a Marriage
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Screwballs
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Star Wars: The Rise of Skywalker
Average weighted rating:

2.7

Most Obscure

Cincinnati Goddamn

Films Arik watched in 2020

  • The Public Enemy
  • Les 3 Boutons
  • Varda by Agnès
  • Grizzly Man
  • Black and Tan
  • Cab Calloway's Hi-De-Ho
  • Hoagy Carmichael
  • I Surrender Dear
  • Four Women
  • Sing, Bing, Sing
  • St. Louis Blues
  • Blondie Johnson
  • Gold Diggers of 1933
  • Fireball: Visitors From Darker Worlds
  • Three on a Match
  • A Day in the Country
  • True Stories
  • Le Samouraï
  • Union Depot
  • The Last Days of Disco
  • Soul Power
  • When We Were Kings
  • Kiki's Delivery Service
  • The Return of the War Room
  • The War Room
  • Millie
  • Cold
  • Colours
  • Elms
  • Louis Riel for Dinner
  • Only Dream Things
  • Puberty
  • Sinclair
  • Spanky: To the Pier and Back
  • The Hall Runner
  • My Winnipeg
  • The Shooting
  • Days of Wine and Roses
  • The Comedian
  • Requiem for a Heavyweight
  • Innocence Unprotected
  • Blonde Crazy
  • Screwballs
  • Revenge of the Cheerleaders
  • Marseille
  • César
  • Fanny
  • Marius
  • First
  • Saraband
  • Scenes from a Marriage
  • L'Eclisse
  • Bud Greenspan Presents Vancouver 2010: Stories of Olympic Glory
  • La Notte
  • Old Joy
  • Salesman
  • Permanent Vacation
  • Stranger Than Paradise
  • The Barber Shop
  • The Pharmacist
  • The Fatal Glass of Beer
  • The Dentist
  • The Golf Specialist
  • The Everlasting Flame
  • My Crasy Life
  • Bud Greenspan’s Torino 2006: Stories of Olympic Glory
  • Wild 90
  • Bud Greenspan’s Athens 2004: Stories of Olympic Glory
  • Caesar and Cleopatra
  • Chains
  • Dig!
  • My Neighbor Totoro
  • Je, tu, il, elle
  • I Am Waiting
  • Salt Lake 2002: Stories of Olympic Glory
  • Poto and Cabengo
  • Mr. Freedom
  • Richard Pryor: I Ain't Dead Yet, #*%$#@!!
  • News from home
  • Danton
  • Sydney 2000: Stories of Olympic Glory
  • Let the Fire Burn
  • 8:46
  • Cincinnati Goddamn
  • Germany Year Zero
  • Watchmen
  • 13th
  • Robinson Crusoe on Mars
  • Drive, He Said
  • A Lesson in Love
  • Eugenie de Sade
  • The Lady from Shanghai
  • The Italian Job
  • Fan-Fan the Tulip
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • Murder by Contract
  • The Last Dance
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • They Live by Night
  • Paisan
  • The Lovers
  • The Mack
  • Dreams
  • Deadpool 2
  • Monte Carlo
  • Fiddler on the Roof
  • A Horseshoe for Luck
  • Inspiration
  • A Christmas Dream
  • Invention for Destruction
  • Olympic Glory
  • Nagano ’98 Olympics: Stories of Honor and Glory
  • Three Days of the Condor
  • Brute Force
  • The Story of a Cheat
  • Secret Honor
  • Wooden Crosses
  • Rome, Open City
  • Atlanta’s Olympic Glory
  • Blind Chance
  • App: The Human Story
  • The Hidden Fortress
  • Faces of November
  • Crisis: Behind a Presidential Commitment
  • Adventures on the New Frontier
  • Primary
  • Lillehammer ’94: 16 Days of Glory
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • The Rock
  • The Neighbors' Window
  • Journey to the Beginning of Time
  • Paris Is Burning
  • Black Orpheus
  • Murder on the Orient Express
  • A Man for All Seasons
  • Separate Tables
  • Orpheus
  • RoboCop
  • The Awful Truth
  • The Firemen's Ball
  • Marathon
  • Shanghai Express
  • The Philadelphia Story
  • Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator
  • Days of Heaven
  • The League of Gentlemen
  • Oh, Doctor!
  • Who Are You, Polly Maggoo?
  • Mikey and Nicky
  • The Ballad of Gregorio Cortez
  • Stolen Kisses

World map

Highly rated films Arik is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?

Highly rated with Arik’s friends Patron

  • The Shop Around the Corner
  • It's a Wonderful Life
  • Jaws
  • The Empire Strikes Back
  • Portrait of a Lady on Fire
  • David Byrne's American Utopia
  • Little Women
  • Parasite
  • Day of the Outlaw
  • What's Up, Doc?
  • Lovers Rock
  • Bamboozled
  • Marriage Story
  • Uncut Gems
  • Hamilton
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • First Cow
  • Destry Rides Again
  • The Cameraman
  • An Unmarried Woman
  • Original Cast Album: Company
  • Holiday
  • Leave Her to Heaven
  • Knives Out
  • Invention for Destruction
  • Toni
  • 1917
  • Targets
  • The Lighthouse
  • Contagion
  • Soul
  • The Pawnbroker
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Italianamerican
  • Doctor Sleep
  • Rancho Notorious
  • The Watermelon Woman
  • Da 5 Bloods
  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
  • Mangrove
  • The Assistant
  • Fail Safe
  • Hair Love
  • Honey Boy
  • Red, White and Blue
  • Palm Springs
  • Shirley
  • Emma.
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Her Smell
  • Union Depot
  • Alex Wheatle
  • Let Them All Talk
  • Midsommar
  • Journey to the Beginning of Time
  • Losing Ground
  • Merrily We Go to Hell
  • Husbands
  • Ford v Ferrari
  • She Dies Tomorrow

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more