Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cargo

Cargo

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
2012

2012

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry