RSS feed for Daniel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
A Gentle Night

A Gentle Night

2017
×
Edit this entry  
20
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lost Battalion

The Lost Battalion

2001
×
½
Edit this entry  
16
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Sunflower

Sunflower

1970
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tall Enough

Tall Enough

2009
×
Edit this entry  
14
DeKalb Elementary

DeKalb Elementary

2017
×
Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Transit 

Transit 

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Skip Day

Skip Day

2018
×
Edit this entry  
02
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Submerged

Submerged

2018
×
Edit this entry  
26
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Antonia

Antonia

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pigeonhearts

Pigeonhearts

2017
×
Edit this entry  
12
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
Edit this entry  
10
Sunset

Sunset

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Maya

Maya

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★
Edit this entry  
05
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
La leyenda de la llorona

La leyenda de la llorona

2011
×
★½
Edit this entry  
29
Devil's Playground

Devil's Playground

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry