Sort by

Daniel has logged 62 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Everything Is Illuminated

Everything Is Illuminated

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Secondhand Lions

Secondhand Lions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Searchers

The Searchers

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry