• Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★

    “Find your Irvine.”
    “I don’t have an Irvine.”
    “We all have an Irvine.”

    This movie did a lot of things for me, but it was the cosmic aspect of it that was near and dear to my heart; it hit home, especially because this pandemic makes me feel like I’m stuck in a time loop. Now if only my roommate looked like Cristin Milioti or Andy Samberg that’d be great. This movie was beautifully shot, witty, and golden.

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★

    god the way I felt hugged by this movie...

    “This is what someone does when they love you.”

    absolutely in awe

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★½

    times I felt almost too seen on screen watching this as a 20 year old: 
    1) feet on top of tub faucet 
    2) Tha Crossroads // Bone-Thugs-N-Harmony 

    you know, apart from 80% of the other hit-the-nail-on-the-head moments a catholic girl can feel while watching this film.....

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    I knew what I was getting into but not nearly.... I got so anxious I started painting my nails and oh my god the fucking mess. From the times I’ve visited NYC, the trap house in this movie 100% fits the bill. What a ride!

  • Missing Link

    Missing Link

    ★★★★

    Susan made my heart MELT

  • A Hard Day's Night

    A Hard Day's Night

    ★★★★

    these fellas walked so one direction could run

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★★½

    cinematic parallels: Don’t F**ck with Cats on Netflix

  • We Need to Talk About Kevin

    We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

    I watched this on a Saturday night before bed and had a dream I choked on a sizable red button. Do with that what you may, but Tilda Swinton absolutely ATE in this.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    Good for her! No seriously. Good for her. I don’t know how much more delicate, humorous and entertaining the overtones of today’s American aristocracy can be displayed in 2 hours but this was *chefs kiss* from start to finish. GOOD FOR HER. 

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★★

    Fellas is it gay to go to your daughter’s school recital? 

  • Trainspotting

    Trainspotting

    ★★★★½

    Danny Boyle does an exemplary job at showing the nitty gritty realities of addiction entwined within the historical time and place, and he does this with the assumption that you, the viewer, is a regular outstanding citizen of society. Whether or not you are, the entire plot wows you from start to finish with the picturesque shots, entertaining sequences, and vividly shocking moments that leave you shuttering and feeling as if you're a junkie too. He does all this, and…

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    favorite genre: ari aster