Sort by

DankfaceSleepyJ has logged 191 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
½
Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hero

Hero

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
31
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★½
Edit this entry  
29
Titanic

Titanic

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Warrior Queen

Warrior Queen

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
½
Read the review Edit this entry