Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Chairman of the Board

Chairman of the Board

1998
×
Read the review Edit this entry  
11
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
11
In Dreams

In Dreams

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lonesome

The Lonesome

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Warlord: Battle for the Galaxy

The Warlord: Battle for the Galaxy

1996
×
★★
Edit this entry  
31
The Second Civil War

The Second Civil War

1997
×
★★★
Edit this entry  
31
Runaway Daughters

Runaway Daughters

1994
×
★★★
Edit this entry  
31
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
Explorers

Explorers

1985
×
★★★
Edit this entry  
31
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
The Movie Orgy

The Movie Orgy

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
Holidays

Holidays

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Red State

Red State

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cop Out

Cop Out

2010
×
Edit this entry  
30
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★
Edit this entry  
30
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★
Edit this entry  
30
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deadfall

Deadfall

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Butterfly

Butterfly

1982
×
Read the review Edit this entry