Sort by

Danny has logged 201 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tron

Tron

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Soul Surfer

Soul Surfer

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
Rent: Filmed Live on Broadway

Rent: Filmed Live on Broadway

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
Read prior review Edit this entry  
31
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry