Sort by

Danny has logged 115 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Four Times

The Four Times

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★
Edit this entry  
23
50/50

50/50

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
21
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ransom

Ransom

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★½
Edit this entry  
16
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★½
Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Tickets

Tickets

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Distant

Distant

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry