2012

Danny Dangle Danny Dangle’s year in review

Danny’s highest rated films

  • Vampire's Kiss

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Inland Empire

    ★★★★★

  • Barbarella

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Lady Snowblood

    ★★★★½

  • Vincent

    ★★★★½

  • Thriller: A Cruel Picture

    ★★★★½

  • Tartuffe

    ★★★★½

  • Seconds

    ★★★★½

  • The Room

    ★★★★½

  • Deep Red

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 217 Films watched
  • 18.1 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Chandu the Magician

Jan 26

Last Film

Not of This Earth

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
81 films
Horror
77 films
Drama
75 films
Sci Fi
51 films
Thriller
47 films
Action
41 films
Fantasy
33 films
Crime
29 films
Adventure
27 films
Romance
22 films
USA
166 films
UK
19 films
Germany
14 films
France
12 films
Canada
9 films
Italy
9 films
Japan
8 films
Hong Kong
6 films
Spain
2 films
Sweden
2 films
English
190 films
German
22 films
French
14 films
Japanese
12 films
Spanish
8 films
Italian
6 films
Russian
5 films
Chinese
5 films
Latin
4 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Kony 2012
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Evil Alien Conquerors
Average weighted rating:

3.0

Films Danny watched in 2012

  • Not of This Earth
  • Not of This Earth
  • Super Fly
  • The Nightmare Before Christmas
  • Mars
  • The Omega Man
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Parents
  • Django Unchained
  • 6 Days to Air: The Making of South Park
  • Jack Frost
  • Death Proof
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • Dead Ringers
  • Gayniggers from Outer Space
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Executioners from Shaolin
  • 25th Hour
  • From Dusk Till Dawn
  • The Bride Wore Black
  • Lady Snowblood
  • Treevenge
  • Black Christmas
  • ThanksKilling 3
  • Thriller: A Cruel Picture
  • Blue Sunshine
  • The Video Dead
  • The Last House on the Left
  • Go Ask Alice
  • Hard Eight
  • Neighbors
  • Boogie Nights
  • Cigarettes & Coffee
  • Vertigo
  • Stop Making Sense
  • Mother's Day
  • Green Snake
  • One Week
  • The Navigator
  • Assault on Precinct 13
  • Our Hospitality
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Faust
  • Nosferatu
  • Tartuffe
  • Warning Shadows
  • Waxworks
  • The Great Train Robbery
  • The Golem: How He Came into the World
  • Genuine
  • The Student of Prague
  • Ciao! Manhattan
  • Tron
  • Beasts of the Southern Wild
  • Wreck-It Ralph
  • The Man with the Iron Fists
  • Hot Rods to Hell
  • Paperman
  • The Gorgon
  • Creepshow
  • The Birds
  • Creature from the Black Lagoon
  • American Mary
  • The Thing from Another World
  • Dead Hooker in a Trunk
  • The Atomic Cafe
  • The Weather Man
  • Yojimbo
  • The Phantom of the Opera
  • Paranormal Activity
  • Nowhere
  • Day of the Dead
  • Totally Fucked Up
  • Dawn of the Dead
  • The Hands of Orlac
  • Blade Runner
  • Seven Psychopaths
  • Looper
  • Drag Me to Hell
  • Pee-wee's Big Adventure
  • (500) Days of Summer
  • V/H/S
  • Frankenweenie
  • Mad Monster Party?
  • Fargo
  • I Walked with a Zombie
  • Zombies of Mora Tau
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Smiley
  • The Night of the Hunter
  • Nightmares in Red, White and Blue
  • The Idiots
  • The Cabin in the Woods
  • Vincent
  • ParaNorman
  • The Rules of Attraction
  • Evil Alien Conquerors
  • Love and Death
  • Frankenweenie
  • Sleeper
  • The Terminator
  • House of Wax
  • Seconds
  • Godzilla: Tokyo S.O.S.
  • The Kid
  • Hotel Transylvania
  • Curse of the Fly
  • The Invisible Man
  • Return of the Fly
  • The Bride of Frankenstein
  • Forbidden Planet
  • Frankenstein
  • Psycho
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • A Trip to Mars
  • Frankenstein
  • I Think We're Alone Now
  • Inland Empire
  • Jurassic Park
  • Barbarella
  • Carnival of Souls
  • College
  • Alice in Wonderland
  • The Man Who Knew Too Much
  • King Kong
  • White Zombie
  • Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack
  • Daydream Nation
  • The Gore Gore Girls
  • An American Werewolf in London
  • A Night in Casablanca
  • Airplane II: The Sequel
  • The Cat o' Nine Tails
  • Hardware Wars
  • Freiheit
  • Brazil
  • Blue Velvet
  • Sherlock, Jr.
  • The Meaning of Life
  • Drive
  • Vampire's Kiss
  • Wild at Heart
  • The Room
  • Suspiria
  • Fire and Ice
  • Deep Red
  • Amadeus
  • Bad Boy Bubby
  • Chocolate
  • Eden Log
  • The Slumber Party Massacre
  • Death Race 2000
  • Sex and Death 101
  • Ip Man
  • Shrek
  • Batman Begins
  • The Dark Knight
  • The Dark Knight Rises
  • Amélie
  • Annie Hall
  • Akira
  • Trash Humpers
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Easy Rider
  • Mulholland Drive
  • My Winnipeg
  • The Saddest Music in the World
  • Lady Blue Shanghai
  • Gummo
  • Prometheus
  • Muppets from Space
  • Alien
  • Kagemusha
  • Memento
  • Futurama: Bender's Game
  • Confessions of a Porn Addict
  • The Machine Girl
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Videodrome
  • Krull
  • The Lost Boys
  • The Exorcist
  • My Name Is Bruce
  • Empire Records
  • River's Edge
  • Shutter Island
  • Manos: The Hands of Fate
  • My Neighbor Totoro
  • God Bless America
  • Léon: The Professional
  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie
  • Cloverfield
  • La Jetée
  • Moonrise Kingdom
  • Rushmore
  • Raising Arizona
  • Rabbits
  • Watchmen
  • Visioneers
  • Airplane!
  • The Man from Planet X
  • Flags of Our Fathers
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

See all 217

World Map

Highly rated films Danny missed

  • John Mulaney: New in Town
  • The Hunt
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Amour
  • Elena
  • Wolf Children
  • McCullin
  • Out-Takes from the Life of a Happy Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more