Sort by

Danny JP has logged 392 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parker

Parker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Safe

Safe

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Windmill Massacre

The Windmill Massacre

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Lawless Breed

The Lawless Breed

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mechanic

The Mechanic

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Waiting...

Waiting...

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
Scum

Scum

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Captive

The Captive

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead Shack

Dead Shack

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
No

No

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Walk on the Moon

A Walk on the Moon

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
WΔZ

WΔZ

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dead Set

Dead Set

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Indian Runner

The Indian Runner

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Duplicity

Duplicity

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead

The Dead

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Book Club

Book Club

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry