Sort by

Danny JP has logged 44 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Indian Runner

The Indian Runner

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Duplicity

Duplicity

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead

The Dead

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Book Club

Book Club

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein

Frankenstein

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charlie St. Cloud

Charlie St. Cloud

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Truth

Truth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Salton Sea

The Salton Sea

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry