Highest rated films

  • Last Night in Soho

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★½

  • Pig

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • The Good, The Bad, The Weird

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 410 Films watched
  • 34.2 Average per month
  • 7.9 Average per week

Milestones

First Film

The Lovebirds

Jan 1

Last Film

The Sting

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
172 films
Action
161 films
Adventure
124 films
Sci Fi
112 films
Comedy
111 films
Thriller
73 films
Fantasy
63 films
Crime
52 films
Romance
51 films
Family
35 films
USA
341 films
UK
49 films
Japan
43 films
Germany
20 films
Canada
15 films
Hong Kong
11 films
France
9 films
China
6 films
New Zealand
4 films
South Korea
3 films
English
370 films
Japanese
49 films
French
38 films
Spanish
37 films
Russian
25 films
German
21 films
Italian
20 films
Chinese
16 films
Cantonese
15 films
Latin
9 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

DannyOreokay’s most liked review

CODA

CODA

★★★★

Really very sweet and touching. Good movie about family. Also between this and Sound of Metal, I appreciate directors showing find interesting ways to use cinema to depict deafness in a powerful way. Great performances too.

More reviews

DannyOreokay’s most liked list

Ghostbusters
Ghostbusters II
Blazing Saddles

Dad List

Movies that remind me of my dad, chiefly because he loved them, always watched them with us, or I have a distinct memory of seeing them with him.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Beatles: Get Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Star Wars Holiday Special
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Cockazoid

Films DannyOreokay watched in 2021

  • The Sting
  • Fast Five
  • The Tragedy of Macbeth
  • Miller's Crossing
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • Patton
  • Midnight Cowboy
  • Licorice Pizza
  • Fast & Furious
  • Oliver!
  • The Novice
  • The Matrix Resurrections
  • In the Heat of the Night
  • A Man for All Seasons
  • The Sound of Music
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Random Harvest
  • Tom Jones
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Spider-Man: No Way Home
  • Hellboy
  • Nightmare Alley
  • Raising Arizona
  • Old
  • Lawrence of Arabia
  • Don't Look Up
  • Night Nurse
  • West Side Story
  • Kabluey
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Apartment
  • Ben-Hur
  • The Story of Louis Pasteur
  • West Side Story
  • Being the Ricardos
  • Gigi
  • C'mon C'mon
  • The Bridge on the River Kwai
  • Around the World in Eighty Days
  • Ocean's Eight
  • Marty
  • X-Men: First Class
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • On the Waterfront
  • Blood Simple
  • The Punisher: Dirty Laundry
  • From Here to Eternity
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Benedetta
  • Jurassic World
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Ward
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • The Fast and the Furious
  • The Beatles: Get Back
  • The Greatest Show on Earth
  • San Francisco
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Ghosts of Mars
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Doctor Strange
  • Belfast
  • Ice Station Zebra
  • The Power of the Dog
  • Crazy Mama
  • Jojo Rabbit
  • The Thin Red Line
  • An American in Paris
  • tick, tick...BOOM!
  • Vampires
  • Aquaman
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Spaceballs
  • Spencer
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Finch
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • Escape from L.A.
  • The Star Wars Holiday Special
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Terminator: Dark Fate
  • Return of the Jedi
  • Terminator Genisys
  • The Empire Strikes Back
  • The French Dispatch
  • Terminator Salvation
  • Star Wars
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Terminator
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Eternals
  • Jaws
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Village of the Damned
  • The Harder They Fall
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Passing
  • A Few Good Men
  • Okja
  • Toy Story 4
  • Police Story 2
  • Toy Story 3
  • First Cow
  • The Trial of the Chicago 7
  • Toy Story 2
  • Point Break
  • Point Break
  • Toy Story
  • All About Eve
  • In the Mouth of Madness
  • All the King's Men
  • Last Night in Soho
  • The Nowhere Inn
  • Willy's Wonderland
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Cockazoid
  • Becoming Cousteau
  • Captain America: Civil War
  • Wendy and Lucy
  • Memoirs of an Invisible Man
  • The Fog
  • No Time to Die
  • Anchors Aweigh
  • Godzilla: King of the Monsters
  • The Ice Storm
  • Doctor Zhivago
  • Hamlet
  • Dune
  • Bonnie and Clyde
  • Tom Petty, Somewhere You Feel Free
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Ghost World
  • The Descendants
  • They Live
  • Police Story
  • Iron Man 2
  • Gentleman's Agreement
  • Shin Godzilla
  • Rush Hour 3
  • The Manchurian Candidate
  • Lamb
  • First Strike
  • The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!
  • Bad Lieutenant
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Avengers: Age of Ultron
  • Big Trouble in Little China
  • The Protector
  • Godzilla
  • The Best Years of Our Lives
  • Fantasia
  • The Amazing Spider-Man
  • The Human Comedy
  • The Lost Weekend
  • Death to Smoochy
  • Prisoners of the Ghostland
  • Rush Hour 2
  • Flesh + Blood
  • Rush Hour
  • Crime Story
  • The General
  • X2
  • Tomorrowland
  • The Lion in Winter
  • Godzilla: Final Wars
  • Project A: Part II
  • Spider-Man: Far From Home
  • Going My Way
  • Saving Private Ryan
  • The Thing
  • The Thing
  • The Thing From Another World
  • Godzilla: Tokyo S.O.S.
  • Project A
  • Godzilla Against MechaGodzilla
  • Mister Roberts
  • Casablanca
  • Swing Time
  • The Avengers
  • Shiva Baby
  • Armour of God
  • On Golden Pond
  • Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack
  • Mrs. Miniver
  • Song of the South
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • How Green Was My Valley
  • Rebecca
  • Spider-Man: Homecoming
  • King Kong
  • Operation Condor
  • The Nun's Story
  • Godzilla vs. Megaguirus

See all 410

World map

Highly rated films DannyOreokay is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Monica and Friends: Lessons
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni
  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles
  • Mass

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more