Sort by

Danny has logged 61 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
28
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Edit this entry  
26
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★
Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Edit this entry  
13
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★½
Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Edit this entry