Sort by

Danny has logged 349 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
½
Edit this entry  
22
Cars

Cars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Read prior review Edit this entry  
11
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Just Friends

Just Friends

2005
×
Edit this entry  
10
What Women Want

What Women Want

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Paranoiac

Paranoiac

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Falling

The Falling

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dream Home

Dream Home

2010
×
★★½
Edit this entry  
27
Onibi: The Fire Within

Onibi: The Fire Within

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
Read prior review Edit this entry  
19
Escape from Planet Earth

Escape from Planet Earth

2012
×
Edit this entry  
19
Safe

Safe

1995
×
Read the review Edit this entry  
09
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
Edit this entry  
07
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
28
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
Edit this entry  
27
Pan

Pan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
Read prior review Edit this entry  
13
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Read the review Edit this entry  
07
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Interview

The Interview

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry