Sort by

kate has logged 116 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Turkey Drop

Turkey Drop

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Family Blood

Family Blood

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry